"מחקר מדעי שאין להפריכו": כך הוצגה פרודיה באתר סטירי כמחקר אמיתי ב"מאקו"

לפני כשנה, בעקבות הטבח באורלנדו, נכתבה ב"mako גאווה" כתבה מאת פלוני אמנון דירקטור, בכותרת: "האם כל ההומופובים באמת הומואים? מדעית הוכח שכן".

האם כל ההומופובים באמת הומואים? מדעית הוכח שכן

מאקו. מדעית הוכח שכן

הכתבה פותחת בסיפור המחבל מאורלנדו, שלפי המסופר היה הומו בעצמו, וממשיכה: "מסתובבים עשרות סיפורים אודות אירועים הומופוביים שמקורם (במפתיע או לא) באנשים עם נטיות הומוסקסואליות". נו, "מסתובבים", "עשרות סיפורים". אוקיי (הכותב מביא שלושה). איפה ההוכחה המדעית שכל ההומופובים הם הומואים? חכו, הנה זה מגיע:

אחד המחקרים המעמיקים והממושכים בנושא הומופוביה מופנמת נעשה באוניברסיטת הרווארד בשיתוף עם המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). המחקר העלה ממצאים מרתקים, ובהחלט מחרידים, בכל הקשור להומופוביה: מסקנת המחקר הייתה שרוב האנשים שמבטאים הומופוביה, הם בעצמם בעלי נטייה הומוסקסואלית. המחקר, שנערך במהלך 5 שנים והשתתפו בו כ-5,000 נבדקים ממין זכר, אושר על ידי איגוד הפסיכולוגים האמריקאי כ"מדעי שאין להפריכו". מסקנה נוספת שעלתה מהמחקר הייתה שהומופוביה בולטת יותר אצל אנשים בעלי משיכה נסתרת לאותו מין, שגדלו עם הורים סמכותיים שאסרו רצונות כאלה.

פששש, נשמע רציני. "מדעי שאין להפריכו"!

רגע רגע. מה זאת אומרת "מדעי שאין להפריכו"? הרי אנחנו מכירים את העיקרון הפופריאני שאומר שדבר מדעי הוא דווקא מה שאפשר להפריכו, ואם אין להפריך משהו הוא לא מדעי. מוזר, לא?

נחזור אל המחקר הזה עוד רגע, אבל נמשיך בינתיים לסוף הכתבה. דירקטור מראיין את פרופ' גידי רובינשטיין, "יועץ אקדמי בביה"ס למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית נתניה, פסיכותרפיסט המתמחה, בין היתר, בטיפול בגברים הומואים וביסקסואלים ומנהל את פורום "שרינקפרנדלי"."

רובינשטיין משום מה לא מזכיר את אותו מחקר מדעי שאין להפריכו, ומצטט דווקא מאמר אחר, מ-1996, שטען שדווקא הומופובים קיבלו זיקפה מפורנו גברי. מעניין שהמחקר הבודד הזה מ-1996 עדיין מהווה משהו משמעותי בתחום. עברו מאז עשרים שנה; איפה שאר המחקרים החוזרים? נראה שלא לחינם פקפקו בתוצאות שלו. בכל אופן, מה עם המחקר ה"מדעי שאין להפריכו"? איפה הוא?

פייק ניוז: כך עושים זאת

כאן בא לעזרתי אריאל דניאלי שמצא את המקור. הנה הוא, באתר YOUREADYGRANDMA:

A shocking, double-blind study released by Harvard, in collaboration with MIT, has revealed that all people who are homophobic are actually homosexuals themselves. The study, which was carried out over the course of 5 years and involved nearly 5,000 male subjects, is being accepted by the American Psychological Association as being “scientifically irrefutable.”

זה המקור. כן. קראו את שם האתר. נשמע אתר לגיטימי, נכון? בדף הראשי שלו היום יש כתבות כמו "Strict ‘No Farting’ Policy Enforced in White House", ו"Cursed Melania: “I Dug up Donald in Egypt over 100 Years Ago”"

לכתבה מצורפת גם תמונה, בכותרת הבלתי-נשכחת "Subject covering erection". דניאלי בדק ומצא שמדובר בתמונה של קסדה ניסיונית לטיפול בנפגעי ראש.

subject covering erection

קסדת להגנה על הראש, זקפה, מה זה משנה

זה אם כן המחקר ה"מדעי שאין להפריכו" – scientifically irrefutable (ביטוי כל כך אידיוטי, שמצאתי אותו רק במכתב של תומכי "קליימט צ'יינג' נלהבים), שנרקח במוחו הקודח של בעל אתר סטירי וקיבל מקום של כבוד באתר mako ונמצא שם כבר כשנה, בלי שאף אחד העיר על הבדיחה העצובה. נראה שבשביל דברים כאלה הוקדש הביטוי המקורי, שעכשיו נשחק עד-דק, Fake news.

ושיהיה לנו בהצלחה.

השאר תגובה