זווית חדה: מה טיב הקשר בין "העין השביעית" לארגונים סביבתניים?

העין השביעית פרסמה היום טור דעה של ד"ר נטע ליפמן נגד עירית לינור, שהעזה להביע את דעתה שהמלחמה בהתחממות הגלובלית מזיקה יותר משהי מועילה.

עירית לינור

עירית לינור, בתמונה מחמיאה יותר ממה שמצאו לנכון העין השביעית לשים. מקור: פייסבוק

טור הדעה עצמו לא מעניין במיוחד – הוא חוזר על הטענות השחוקות כמו מיתוס ה"97 אחוז" (אחוז המדענים שמאמינים אולי שכנראה יש איזושהי השפעה של האדם על האקלים, קבוצה שגם אני ועירית לינור כלולים בה); את הטענה על ההרסנות הכלכלית של המלחמה בפליטות הפחמן הוא דוחה בכך ש"גופי השקעות גדולים מזהים הזדמנויות כלכליות לא-מבוטלות במעבר לכלכלה "ירוקה"" – בלי לשים לב לכך שאותם גופי השקעות בעצם נהנים מההזדמנות לחיות על סובסידיות ממשלתיות, ואם כבר הדבר מלמד על הבעייתיות הרבה שבקשרי הון-שלטון בסצינה הירוקה, וכן הלאה.

מה עושה זווית בעין השביעית?

אבל איני רוצה להתמקד כרגע בטור עצמו, שאת ההפרכות לאמור בו ניתן למצוא במאמרים שלי [2] [3] [4], וגם לא בתמונה הלא-מחמיאה-בכוונה של עירית לינור, אלא בשאלה: מה עושה הטור הזה באתר העין השביעית, בעצם?

אתר העין השביעית מוקדש לביקורת התקשורת. אך אחד מהשיעורים הראשונים שלמדתי אי-אז ככותב במדור ביקורת התקשורת של "בשבע", הוא שביקורת תקשורת אינה פולמסנות עם בעלי דעה. עירית לינור מגישה את התוכנית שלה כבעלת דעה אידיאולוגית, פובליציסטית משודרת, כמוה כיריב אופנהיימר, שהגיע לצדה את התוכנית. האם אוכל לכתוב מאמר ל"העין השביעית" עם ביקורת על טעויותיו של יריב אופנהיימר בניתוח הזירה המדינית? זו תהיה פארסה; ביקורות כאלה אינן ביקורת תקשורת אלא פולמוס אידיאולוגי בלבד.

השאלה מתעצמת כאשר נזכרים בסצינה תמוהה מן העבר הלא-רחוק. לפני כשלושה שבועות הפיץ האתר שאלון לעיתונאים, "כיצד מסקרים את הסביבה". לכאורה, שאלון לגיטימי הנמצא בתוך תחומי הליבה של האתר. אבל כשנכנסים לגוף השאלון, אחרי כמה שאלות סטנדרטיות מגיעה השאלה: "כשאת/ה זקוק/ה לכתבה בנושא מדע וסביבה, מהו המקור הראשון שאליו את/ה פונה?" ואחת התשובות: "סוכנות זווית". בשאלה הבאה הדברים מפורשים: "האם שמעת על סוכנות הידיעות זווית?". והשאלה הבאה, וזו שאחריה, וזו שאחריה, וכן הלאה – משאלה 5 עד 13 – כולן עוסקות בסוכנות זווית. שאלה 14 שואלת האם תהיה מעוניין לקבל כתבות בלעדיות מסוכנות זווית, ושאלה 15 מבקשת להשאיר את פרטיך האישיים לשם יצירת קשר מן הסוכנות.

בקיצור, השאלון המוצג לכאורה כ"כיצד מסקרים את הסביבה" מתגלה כפשוט כלי לקידום סוכנות הידיעות "זווית". מהי סוכנות הידיעות זווית? זוהי סוכנות ידיעות למדע ולסביבה, שהקימה האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה. ומיהי מנכ"לית האגודה הנ"ל? לא אחרת מאשר ד"ר נטע ליפמן (שאת הדוקטורט שלה כתבה על סוגיות של "צדק סביבתי", ושבעברה שימשה בין היתר כעוזרת פרלמנטרית של ח"כ דב חנין).

מה בדיוק הקשר בין סוכנות הידיעות זווית לעין השביעית? מדוע זו משתמשת בשירותי זו ומדוע הדברים אינם שקופים? אינני יודע. אבל כדאי לשים לב לכך.

 

תגובה אחת בנושא “זווית חדה: מה טיב הקשר בין "העין השביעית" לארגונים סביבתניים?

 1. אהוד פרלסמן

  שלום לך מר גרשוני.

  קראתי את המאמר הזה בעקבות קריאת תגובתך באתר העין השביעית, וגם קראתי את המאמר 2. שפרסמת באתר מידה, ומאוד התרשמתי מהקף הידע שלך על הנושא.

  אז אני מביא לידיעתך שלוש נקודות:

  1. הגבתי למאמר בעין השביעית, ותגובתי מתחילה במילים "לאישה הזאת פשוט אין אפס קצהו של שמץ של מושג על מה שהיא מדברת." תוכל לקרוא את התגובה שם.

  2. כתבתי מאמר קצר מאוד על הנתונים האחרונים של טמפרטורת כדור הארץ, ולהלן הקישור:

  http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-117626-00.html

  3. הנושא שעומד בראש מעיני הוא האמת על משפטו של הנשיא קצב, שהורשע בהסתמך על מסכת שלמה של נימוקים המצויים בסתירה מוחלטת לאמת שהיתה גלויה לעיני השופטים, ושאותה לא גילו לקוראי פסקי הדין שאותם כתבו. להלן קישור למאמר שבו הצגתי רק חלק מהסתירות שבין האמת לבין דברי השופטים, ואשמח אם תקרא אותו.

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=307083282997577&id=100010877222835

  בברכה

  אהוד פרלסמן

השאר תגובה